Reikalinga pagalba?

Kelionės į Gruziją

Kalnuota, daininga ir svetinga Gruzija vilioja ne tik gamtos turtais, bet ir sudėtingą istoriją menančiais architektūros paminklais. Sostinė Tbilisis, Kaukazo papėdėje įsikūrusi Svanetija, vyndarystės tradicijomis garsėjanti Kachetija, poilsis Juodosios jūros kurorte Batumyje, aštroka gruzinų virtuvė ir nepaprastas vaišingumas užburia keliaujančius po šią nepapratsą šalį.

daugiau apie Gruziją

Oficialus pavadinimas: Gruzijos Respublika
Plotas: 69,7 tūkst. kv. km
Gyventojų skaičius: 4,630 mln. (2008 m.)
Sostinė: Tbilisis (1,07 mln. gyv.)
Kiti miestai: Kutaisis (183,3 tūkst. gyv.); Batumis (116,9 tūkst. gyv.); Rustavis (114,7 tūkst. gyv.) ir kt.
Kalba: gruzinų
Etninė sudėtis: 83,3 proc. gruzinai; 5,7 proc. armėnai; 1,5 proc. rusai; 6,5 proc. azerbaidžaniečiai.
Pagrindinės religijos: 83,9 proc. Gruzijos stačiatikiai; 9,9 proc. musulmonai; 9 proc. Armėnijos stačiatikiai; 0,8 proc. katalikai
Piniginis vienetas: lari (GEL)
Laikas: laiko juosta UTC + 3 val. (vasaros laikas UTC + 4 valandos)

Geografinė padėtis. Gruzija yra Azijos vakaruose, Užkaukazėje, prie Juodosios jūros. Šiaurėje ribojasi su Rusija (723 km), pietryčiuose turi sieną su Azerbaidžanu (322 km), o pietuose – su Armėnija (164 km) ir Turkija (252 km). Nors Gruzija geografiškai priklauso Azijos žemynui, tačiau geopolitiškai priskiriama Europai.
 Klimatas Gruzijoje – pereinamasis nuo jūrinio iki žemyninio, žemumoje – subtropinis. Vidutinė temperatūra vasarą 20-24˚C, žiemą -2-4˚C. Vyraujantį švelnų klimatą įtakoja nuo šalto oro srovių iš šiaurės apsaugantys Kaukazo kalnai ir Juodoji jūra, kurios pakrantėse vakaruose formuojasi šiltas, drėgnas oras.
Gruzijos gamta.
Kelionės į Gruziją itin populiarios, šalis pasižymi nuostabiu kraštovaizdžiu, du trečdalius šalies teritorijos užima kalnai. Aukščiausias kalnas – Didžiajame Kaukaze esantis Šchara  (5068,8 m). Ilgiausia upė – Kura (gruzinų kalba Mtkvari) – 351 km. Didžiausias ežeras Paravanis (38 kv. km), esantis 2073 m aukštyje. Gruzija keliautojus žavi ne tik snieguotomis viršukalnėmis pasidabinusiais Kaukazo kalnais, bet ir puikiais Juodosios jūros paplūdimiais, garsaus visame pasaulyje mineralinio vandens Boržomi šaltiniais.
Garsiausios Gruzijos lankytinos vietos.
Daugiau nei 1500 metų istoriją menanti Gruzijos sostinė Tbilisis, patyręs daug susirėmimų su persais, arabais, turkais, sovietine kariuomene ir kt. Miestas buvo sugriautas ir atstatytas daugiau nei 30 kartų. Ekskursijos Tbilisyje metu verta aplankyti: Sioni katedrą, antikinę baziliką, Šventosios mergelės Metekhi bažnyčią, valstybinį Gruzijos muziejų. Turistai mėgsta pasivaikščioti pagrindine Rustaveli gatve.
Batumis – pagrindinis Gruzijos kurortas prie Juodosios jūros, kuriame vertėtų aplankyti botanikos sodą, Adžarijos muziejų, delfinariumą. Vykstant iš Tbilisio į Batumį pakeliui galima aplankyti Gori miestą, kuriame yra garsusis Josifo Stalino muziejus. Keliaujant verta užsukti ir į uolose įsikūrusį Uplistsikhe miestą.
Mtskheta – į UNESCO paveldo sąrašą įtraukta senoji Gruzijos sostinė, esanti netoli Tbilisio. Mtskheta garsi svarbiausiais Gruzijos istoriniais architektūriniais paminklais – bažnyčiomis ir vienuolynais, kurie mena pirmuosius mūsų eros šimtmečius. Mtskhetis Jvari (Šv. Krucifikso bažnyčia) komplekseišlikę keletas skirtingo laikotarpio (IV – XI a.) pastatų. Mtskheta – šventa vieta gruzinui. Verta aplankyti Džvari vienuolyną, kuris laikomas krikščionybės paplitimo simboliu.
Kutaisis – antras pagal dydį Gruzijos miestas, įsikūręs prie Riono upės. Žymiausios Kutaisio lankytinos vietos: Bagrato Katedros griuvėsiai, Galaičio vienuolynas, Sataplijos urvas, kuriame randami dinozaurų pėdsakai ir kt.
Kachetijos regionas garsus įspūdingu kraštovaizdžiu, vynininkystės tradicijomis bei unikalia virtuve. Čia gaminamas geriausias Gruzijos vynas, siūloma paragauti chinkali (didžiuliai gruziniški koldūnai), čiurčelos (saldumynas, gaminamas iš riešutų ir vynuogių sulčių), kačiapuri (pyragas su užkeptu varškės sūriu), limonado „Tarchūnas“. Apsilankius nedideliame, kalno viršūnėje įsikūrusiame Sighnachio miestelyje malonu pasivaikščioti siaurutėmis gatvelėmis, pasigrožėti iš miestelio atsiveriančia Alazani slėnio panorama, aplankyti Bodbe moterų vienuolyną, kuriame, kaip spėjama, palaidota šventoji Nino, IV-me amžiuje Gruzijai atnešusi krikštą.
David Garedži vienuolynų kompleksas: itin vaizdingoje kalnuotoje vietovėje, šalia Azerbaidžano sienos, uolose įsikūręs Sagrejo-David vienuolynas, kuriame išlikusios VI a. freskos.
Populiariausi suvenyrai ir lauktuvės iš Gruzijos: geriausias suvenyras iš Gruzijos yra gruziniškas vynas, tačiau įvežamo vyno kiekį ruboja ES muitinė, o naminį, neženklintą gamintojo ženklais, įvežti draudžiama. Originali dovanėlė iš Gruzijos – čiurčela („dešrelė“, pagaminta iš riešutų, aplietų vynuogių sirupu).