Reikalinga pagalba?

Kelionės į Kroatiją

Vaizdinga pakrantė, raižyta uolėtais iškyšuliais ir įlankėlėmis, skaidri ir šilta Adrijos jūra, šimtai išsibarsčiusių salelių, Dalmatijos pakrantėje stūksantys Dinarų kalnai, jaukūs senoviniai miestai - visa tai atrasite keliaudami po Kroatiją.

daugiau apie Kroatiją

Oficialus pavadinimas: Kroatijos Respublika
Plotas: 56 542 km²
Gyventojų skaičius: 4,5 mln. (2009 m)
Sostinė: Zagrebas
Kiti miestai: Splitas, Rijeka, Osijekas, Zadaras
Kalba: kroatų
Pagrindinės religijos: krikščionių
Piniginis vienetas: Kroatijos kuna
Laikas: laiko juosta GMT/UTC +1 val.
 
Geografinė padėtis. Kroatija išsidėsčiusi Centrinės Europos ir Balkanų kryžkelėje. Šiaurėje Kroatija ribojasi su Slovėnija ir Vengrija, rytuose - su Serbija, pietryčiuose - su Juodkalnija, rytuose - su Bosnija ir Hercegovina, turi jūros sieną su Italija. Pietuose driekiasi apie 1800 kmKroatijai priklausanti Adrijos jūros pakrantė, palei kurią išsibarstę daugiau kaip tūkstantis didesnių ir mažesnių salų.Didžiausia sala - Krkas (410 km²), mažesnės salos - Cresas, Rabas, Lošinis, Pagas, Bračas, Hvaras. Šalis yra suskirstyta į tris istorines žemes: Istrą, Slavoniją ir Dalmatiją.
 
Klimatas. Kroatijoje galima išskirti tris klimato zonas: Viduržemio pajūrio, kalnų ir vidutinis žemyninis. Viduržemio pajūrio klimato zona apima Adrijos jūros pakrantę ir Dinarų salyną. Čia vasaros karštos ir sausos, žiemos vėsios ir lietingos. Liepos mėnesį temperatūra pakyla iki 27-30°C, Sausį - +12°C. Žemyninio klimato zonoje (Zagrebas ir apylinkės) vasaros karštos ir drėgnos, dažni lietūs. Vidutinė oro temperatūra liepos mėnesį dažnai pakyla virs 30°C, žiemos šaltos, temperatūra apie 0°C. Kalnuose iškrenta dideli kritulių kiekiai, stiprios vasaros perkūnijos ir labai sniegingos žiemos. Adrijos jūros vandens temperatūra ties Kroatijos pakrante liepą siekia apie +27°C. Poilsis Kroatijoje galimas ištisus metus: žiemą kalnuose slidinėjama, pavasarį, vasarą ir rudenį turistai mėgaujasis paplūdimo teikiamais malonumais.
 
Kroatijos gamta. Kroatija garsi savo kalnais: Dinarais, Vebitais, Velika Kapela. Į šiaurę nuo sostinės Zagrebo plyti kalvų kraštas - Zagorjės regionas. Aukščiausias Kroatijos taškas - Dinara (1830 m). Vebito šlaitai stačiai krenta į Adrijos jūrą, sukurdamas nenusakomą grožį. Daugiau kaip trečdalis Kroatijos apaugęs miškais. Šalyje nemažai ežerų, kurių dauguma kalnuose, platus upių tinklas. Didžiausia Kroatijos upė - Sava (562 km). Didžiausi ežerai - Kopačevsko, Vransko, Lokvarsko. Ilga Kroatijos pakrantė yra labai raižyta, cia susidariusios salos stačiais krantais ir maži uolėti pusiasaliai.
 
Ilga pakrantė su ramiais paplūdimiais, nepaprasto švarumo Adrijos jūra, šimtai salų salelių ir vaizdingas Dinarų kalnynas jau daug metų traukia turistus į Kroatiją. Šeši pasaulio paveldo objektai ir aštuoni nacionaliniai parkai liudija, kad šalis turi didžiulį kultūros lobyną. Po kelionės į Kroatiją, retas kuris pasakytų, jog nusivylė šios šalies gamtos grožiu, miestais, kurortais, įsikūrusiais ant smaragdinės Adrijos jūros pakrančių. Lietuvos keliautojai jau daugelį metų pamėgę poilsį Kroatijos pietuose. Pietų Kroatija turistus vilioja savo nuostabiąja Makarskos Rivjera.
 
Garsiausios Kroatijos lankytinos vietos.
Kelionės į Kroatiją itin populiarios dėl žymiausių Kroatijos vietų - Dalmatijos pakrantė su šimtais salų ir istoriniais Dubrovniko, Splito ir Zadaro miestais. Miestas - tvirtovė Dubrovnikas - vienas gražiausių Kroatijos miestų, išsaugojęs akmenines gynybines sienas su bokštais ir bastionais ir siauras gatveles. Splitas - didžiausias ir svarbiausias miestas Dalmatijoje, čia daug bažnyčių, turistų lankomi Diokletiano rūmai. Skirkite laiko ir aplankykite vieną seniausių Kroatijos miestų, kultūrinį centrą - Zadarą. Istorinis miesto palikimas išsidėstęs vos 1 km ilgio ir 500 m pločio pusiasalyje, kuriame draudžiama važinėti automobiliais. Tikras Kroatijos stebuklas - Plitvicės ežerų nacionalinis parkas, įtrauktas į UNESCO paveldo fondą. Parkas garsėja savo 16 ežerų, tekančių vienas į kitą įspūdingais kriokliais.Kitas parkas, kuris turistus žavi jau seniai - Kornati salų nacionalinis parkas - Adrijos jūros perlą. Tai didžiausias salynas Adrijos jūroje, kurį jungia daugiau kaip 150 salų su povandeniniais urvais ir saugiomis įlankėlėmis. Rijeka - didžiausias Kroatijos uostamiestis, įsikūręs šalia didžiulio Istrijos pusiasalio, šis miestas patiks tiems, kurie po ramaus gulinėjimo paplūdimyje norėtų pasinerti į miesto pramogas. Triogiras - salelėje įsikūręs viduramžių miestas-muziejus, dar vadinamas “Venecijos miniatiūra“, turtingas istoriniais ir kultūriniais paminklais. Krko sala žavi nuostabia gamta, jos peizažą paįvairina daugybė mažų užutekių ir įlankėlių. Garsus salos kurortas Baška nuo kitų Kroatijos kurortinių miestelių skiriasi smėlio paplūdimiais.
Makarska ir jos rivjera - vienas populiariausių ir gražiausių kurortų Kroatijos pakrantėje: daugybė paplūdimių, smaragdinė jūra, kvapnūs pušynai, puikus pasirinkimas norinties gero poilsio prie Adrijos jūros. Visai šalia lankytojų pamėgtas, vertas dėmesio Biokovo nacionalinis parkas. Turistus žavi Hvaro ir Bračo salos. Bračo sala - viena įspūdingiausių visoje šalyje, sakoma, kad pagrindiniame salos mieste esantis paplūdimys yra gražiausias visoje šalyje. Pamatyti iš tiesų tiek daug, jog kelionė į Kroatiją tikrai neprailgs.
Viešiedami Šiaurės Kroatijoje būtinai aplankykite antikinį Pulos miestą, kuriame gausu įspūdingų paminklų iš romėnų laikų, užsukite į mažą žvejų miestelį – Rovinį. Pravažiuokite Pravažiuosite vieną Kroatijos gamtos stebuklų – Limos kanalą - fiordą. Tai tikrų tikriausias fiordas – siauras jūros liežuvis, kelis kilometrus įsiterpęs į sausumą.
Mėgastantys aktyvų laisvalaikį gali leistis į nuostabų žygį pėsčiomis nuo Brelos. Šis kurortas turistų labai mėgstamas dėl savo krištolo skaidrumo vandens, žavių įlankų, kvapą gniaužiančių vaizdų. Besimėgaudami stebinančiai skaidria žydra jūra, kvėpuodami pušų ir levandų aromatu dvelkiančiu tyru oru žygiuokite iki Kotišinos botanikos sodo.
 
Populiariausi suvenyrai ir lauktuvės iš Kroatijos: rūkytas sūris, autentiški nėriniai, tradiciniai papuošalai, Hvaro salos levandų aliejus, kroatiškas vynas, kroatiška rakija, alyvuogių aliejus, kaklaraištis (šioje šalyje jie buvo išrasti), kroatiško krištolo dirbiniai.